а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доземе

Види и: земе (св.)
доземат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Земе од нешто уште малку.
Англиски: take Албански: merr edhe pak
Примери:
Доземи уште некоја пара, за в кино.
2. Земе сосема, до крај.
Англиски: take Албански: merr të gjitha
Примери:
Доземи ги сите книги.
Изведенки
дозема св.
доземаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи