а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозволи

дозволат
Вид збор: Глагол, свршен
Одобри вршење на некоја работа.
Англиски: allow Албански: lejoj
Примери:
Кој ви дозволи да влезете овде?
Таа дозволи да ја понижуваат.
Еднаш дозволи да го совлада дремката на часот.
Изведенки
1. дозволува несв.
дозволуваат
2. дозволување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи