а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозволив

дозволиви
Вид збор: Придавка
Прифатлив според закон или според определени норми.
Англиски: permissible
Примери:
Дозволиво ниво на хлор во водата.
Изведенки
1. дозволиво прил.
2. дозволивост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи