а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозволен

дозволени
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) дозволи
Англиски: allowed
Примери:
Тоа е токсичен метал, што во нивите го има многу повеќе од дозволеното ниво.
Изведенки
1. дозволено прил.
Пример: Пушењето не е дозволено!
2. дозволеност ж.
(едн.) дозволеноста
Пример: нивото на дозволеноста и развиеноста на политичката сатира
FlexiMac
 менување на македонски глаголи