а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозбори

дозборат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28453
1. Заврши со зборување.
Англиски: talk Албански: mbaroj me të folur
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Дозбори и си тргна кон дома.
2. (се дозбори) Се договори, се спогоди со некого.
Англиски: agree Албански: merrem vesh
Употреба: Разговорно
Примери:
Се дозборивте ли со татко ви?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК