а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозбере

дозберат
Вид збор: Глагол, несвршен
Собира нешто сосема, до последното нешто.
Англиски: gather, collect
Примери:
Миле ги дозбра јаболката од земјата.
Изведенки
дозбира св.
дозбираат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи