а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозацврсти

дозацврстат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Зацврсти нешто сосема, до крај, достегне, доутврди.
Англиски: strengthen Албански: përforcoj
Примери:
Домаќинот ја дозацврсти вратата со дрво.
2. Зголеми доверба.
Англиски: strengthen Албански: përforcoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие зборови ми ја дозацврстија вербата во победата.
Изведенки
1. дозацврстува несв.
дозацврстуваат
2. дозацврстување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК