а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозатвори

дозатворат
Вид збор: Глагол, свршен
Затвори нешто сосема.
Англиски: close
Примери:
Чуварот ја дозатвори портата.
Изведенки
дозатвора несв.
дозатвораат
Пример: Брисел тивко ни ги дозатвора вратите, оставајќи не во длабоко замрзнување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи