а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозапусти

дозапустат
Вид збор: Глагол, свршен
Запусти нешто до крај.
Англиски: devastate
Примери:
Го прекрои фустанот и го дозапусти.
Изведенки
дозапустува несв.
дозапустуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи