а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозаплетка

дозаплеткаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заплетка нешто уште повеќе, до крај.
Англиски: entangle Албански: ngatërroj edhe më tepër
Примери:
Сакајќи да помогнам, уште толку ја дозаплеткав преѓата.
Со твоите неумесни прашања ме дозаплетка.
2. (се дозаплетка) Се заплетка уште повеќе, до крај.
Англиски: entangle Албански: ngatërrohem edhe më shumë
Изведенки
дозаплеткува несв.
(се) дозаплеткуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи