а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозапетла

дозапетлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Запетла нешто до крај.
Англиски: button up
Примери:
Евдокија ја дозапетла кошулата.
Изведенки
дозапетлува несв.
дозапетлуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи