а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозаокружи

дозаокружат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши со заокружувањето, заокружи се.
Англиски: encircle Албански: rethoj
Примери:
Дозаокружете ги точните одговори и предадете ги тестовите.
2. Заокружи до крај.
Англиски: encircle Албански: rethoj
Примери:
Ја дозаокружи линијата.
3. Комплетира, доврши творба, труд, истражување и сл.
Англиски: complete Албански: kompletoj
Примери:
Романот дозаокружува содржински една етапа од творештвото на писателот.
Изведенки
1. дозаокружува несв.
дозаокружуваат
2. дозаокружување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи