а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозамеша

дозамешаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Замеша нешто сосема, до крај.
Англиски: stir Албански: përziej deri në fund
2. (се дозамеша) Се смеша, се вклучи уште некој во нешто.
Англиски: involve Албански: përzihet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се дозамеша и бабата и стана голема караница.
Изведенки
дозамешува несв.
(се) дозамешуваат