а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозалепи

дозалепат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со лепењето сосема, залепи нешто што не било добро залепено.
Англиски: stick
Примери:
Ги дозалепив фотографиите во албумот за да не се изубат.
Изведенки
дозалепува несв.
дозалепуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи