а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозаврши

дозавршат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши до крај нешто што не било завршено.
Англиски: finish off
Примери:
Ним им преостанува уште една работна седмица, да го дозавршат она што им го нареди шефот.
Изведенки
дозавршува несв.
дозавршуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи