а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дожнее

дожнеат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со жнеењето.
Англиски: reap
Употреба: Земјоделство
Примери:
Аргатите ја дожнаа пченицата.
Изведенки
1. дожнива несв.
дожниваат
2. дожнивање ср.
мн. дожнивања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи