а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дожеже

(ми) дожежат; дожежи, дожежете; дожежа, дожежаа; дожежал; дожежан; дожежеше, дожежеа; дожежел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48302
1. Почувствува силна топлина.
Англиски: feel hot Албански: djeg
Употреба: Безлично
Примери:
Наеднаш му дожежа и ги тргна прстите од печката.
2. ме (те, ...) Почувствува непријатност или душевна болка.
Албански: digjem, më djeg
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја виде разочараноста во очите на татко му тоа го дожежа.
Ќе ти кажам нешто што ќе те дожеже.
Изведенки
дожежува несв.
дожежуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК