а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дожд

мн. дождови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 611
1. Атмосферска појава во вид на водни капки што паѓаат од облаците.
Англиски: rain Албански: shi
Примери:
Вчера падна пороен дожд.
2. Големо количество, обилност на нешто.
Англиски: barrage Албански: vërshim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Детето почувствува по своето лице дожд од солзи.
Дожд од куршуми падна врз селото.
Го пречека дожд од тешки и навредливи зборови.
Изведенки
1. дожде ср.
(едн.)
хип.
2. дождец м.
(едн.)
дем. и хип
3. дождиште ср.
мн. дождишта
аугм., пејор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК