а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дождалец

дождалци
Вид збор: Именка, машки род
1. Водоземно животно, слична на гуштер, со црна боја и со жолти дамки по телото, коешто живее во влажни предели.
Латински: Salamandra maculosa Англиски: newt Албански: agrozë, cikalore
Употреба: Зоологија
Примери:
Дождалците се појавуваа од жолтите лисја под соголените дрвја.
2. Род на опашести водоземци со црна боја, кои се одликуваат со тоа што се размножуваат со испуштање на ларви во вода, живеат во планински места.
Латински: Salamandra atra Албански: zhapin i Alpeve
Употреба: Зоологија
Примери:
Водените мешунки во барата станале дождалци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи