а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доење

(едн.) доењето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 21903
Хранење на новороденче со цицање.
Англиски: breast-feeding
Употреба: Медицина
Примери:
Со доењето се пренесуваат антитела и други заштитни фактори што ги има во млекото.
Сè повеќе мајки знаат дека доењето е клучно за здравјето на бебето, и тоа е добро.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК