а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доенче

мн. доенчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10709
бебе цицалче
Англиски: infant
Употреба: Медицина
Примери:
Во крошната на доенчето фрлија пари, за да му биде богат животот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК