а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

додолу

Вид збор: Прилог
До најниското место, најниско.
Примери:
Таа, како секогаш, беше закопчана одгоре додолу.
Трчаше по ридот се додолу.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи