а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

додола

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Народен обичај во некои делови на Европа, во кој учесниците, најчесто девојки, во врели и сушни денови, одат од куќа на куќа, се прскаат со вода и пеат посебни песни, молејќи да заврне дожд.
Албански: dodolë
Употреба: Фолклор
2. Девојка (или момче во женска облека), обично сираче, накитена со зеленило, што учествува во таков обред.
Албански: dodolë
Употреба: Фолклор
Изведенки
додолски прид.
додолскиот
Пример: додолски песни
FlexiMac
 менување на македонски глаголи