а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

додои

додојат; додој, додојте; додојав, додојаа и додоив, додоија; додојала и додоила; додојан и додоен; (ќе) додоев, (ќе) додоеја; (ќе) додоела
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со доењето.
Англиски: breast-feed
Употреба: Медицина
Примери:
Жената го додои детето и го легна да спие.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК