а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

додипли

додиплат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Здипли, свитка до крај.
Англиски: fold Албански: palos të tëra
Примери:
Ткајачката го додипли платното.
2. Заврши со диплењето.
Англиски: fold Албански: mbaroj me palosje
Примери:
Жената ги додипли пегланите алишта и ги нареди во фиоката.
Изведенки
додиплува несв.
додиплуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи