а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

додере

додерат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одере до крај.
Англиски: skin Албански: rrjep deri në fund
Примери:
Остана уште кожата да се додере.
2. Заврши со дерењето кожа.
Англиски: skin Албански: përfundoj me rrjepje
Примери:
Ловецот ја додра кожата и ја остави да се суши.
Изведенки
додерува несв.
додеруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи