а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

додека

Вид збор: Сврзник
1. Во временски зависносложени реченици за поврзување истовремени дејства.
Англиски: until
Примери:
Додека била млада, била убава.
2. Заедно со да и со не за ограничување на дејството.
Англиски: until
Примери:
Додека не те викнат, немој да влегуваш.
Додека да дојдеме, се да сте завршиле.
3. Во спротивни зависносложени реченици за сопоставување.
Англиски: until
Примери:
Поемата се состои од четири дела, од кои најголем е третиот дел, додека четвртиот опфаќа само седум стиха.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи