а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

додевен

додевниот
Вид збор: Придавка
Што е здодевен, досаден.
Англиски: boring
Примери:
Ги изморуваше исчекувањето на блиските во вечерните молитви и додевните празнични утра.
Изведенки
1. додевно прил.
Здодевно, досадно.
2. додевност ж.
Здодевност, досада.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи