а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

додее

додеат; додеј, додејте; додеав, додеаја; додеал; додеан; (ќе) додеев, (ќе) додееја; (ќе) додеел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане здодевен, неинтересен, предизвика чувство на здодевност, монотонија.
Англиски: bore Албански: mërzis, bezdis
Примери:
Си додеавме еден на друг, се знаеме напамет еден друг, нема ништо ново да се каже.
2. Стане непријатен, неподнослив; почнува да пречи.
Англиски: disturb Албански: pengon, shqetëson
Примери:
Веќе ми додеа да ги слушам нејзините лажни ветувања.
Изведенки
1. додева несв.
додеваат
2. додевање ср.
глаг. им.