а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

додворувачки

Вид збор: Прилог
На услужлив, внимателен, љубезен, учтив начин.
Англиски: flatteringly
Примери:
Таа додворувачки му се насмевна, но не му одговори на прашањето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи