а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

додвори

(се) додворат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стекне нечија наклонетост, заработи нешто со умилкување, ласкање, вршејќи различни услуги, со понизно однесување.
Англиски: flatter Албански: lajkatoj
Примери:
Гледаше секогаш да му се додвори на директорот.
2. Стекне нечија наклонетост преку убаво однесување, со убави зборови, со умилкување.
Англиски: flirt Албански: flirtoj, lajkatoj
Примери:
Таа вечер, на игранката тој и се додвори на најубавата девојка.
Изведенки
1. додворува несв.
(се) додворуваат
2. додворување ср.
мн. додворувања
глаг. им.
Пример: Не покажуваше интерес за ваквите додворувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи