а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

додаток

мн. додатоци
Вид збор: Именка, машки род
1. Тоа што се дава кон нешто за да го дополни, да го подобри и сл.
Англиски: additive Албански: shtojcë
Примери:
Како додаток во јадењето се ставаат неколку зачини.
2. Паричен износ што се додава кон редовните примања или врз друга основа (како награда, помош).
Англиски: extra pay Албански: shtojcë
Употреба: Економија
Примери:
Додаток за превоз до работа.
3. Збор или израз со кој поблиску се определува или се дополнува значењето на главните делови на реченицата.
Англиски: supplement Албански: plotësim
Употреба: Граматика
Примери:
Додаток на глаголот.
Изрази
Детски додаток - постојан месечен износ на средства, што се исплаќа на вработен родител за издршка на детето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи