а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

додатен

додатни
Вид збор: Придавка
Што се додава, што е уште некој дел, елемент кон нешто што е целосно.
Англиски: additional
Примери:
додатни делови
додатна опрема
додатни трошоци
FlexiMac
 менување на македонски глаголи