а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

додаден

додадени
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) додаде
Англиски: added
Примери:
Данок на додадена вредност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи