а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

додавка

мн. додавки
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што е дополнително додадено кон главното.
Примери:
Името на државата, кое со разни идеолошки додавки - Федерална, Народна, Социјалистичка, Независна е одамна присутно на светската политичка карта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи