а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догруши

догрушат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши со гмечењето, изгмечи до крај (грозје).
Англиски: squash Албански: ngjesh deri në fund
2. Заврши со кршењето ореви, лешници.
Англиски: crush Албански: thej, thërmoj
Изведенки
1. догрушува несв.
догрушуваат
2. догрушување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи