а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догрми

догрмат
Вид збор: Глагол, свршен
Престане да грми.
Примери:
Времето стивна, облаците догрмеа.
Изведенки
догрмува несв.
догрмуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи