а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догрли

догрлат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со покривањето со земја, со грлењето компири, пченка и сл.
Употреба: Земјоделство
Изведенки
догрлува несв.
догрлуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи