а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догрева

догреваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Престанува да грее.
2. Затоплува, загрева до крај.
Примери:
Оваа зима ќе мора да се догреваме со дрва.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи