а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догребе

догребат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извади нешто од некоја површина со стружење, гребење.
Англиски: scratch Албански: gërvisht deri në fund
2. (се догребе) Стигне, се добере некаде со мака, кришум.
Англиски: catch Албански: kap, zë, arrij
Примери:
Од клупа на клупа тој се догреба до првата.
Изведенки
1. догребува несв.
догребуваат
2. догребување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи