а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догрдее

догрдеат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане здодевно, неподносливо преку секоја мера.
Англиски: bore
Примери:
Му догрдеа веќе да ги слуша неговите совети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи