а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дограпчи

дограпчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. зграпчи, дофати
Англиски: grab Албански: kap, merr
Примери:
Во трчање го дограпчи палтото и јурна низ вратата.
2. (се дограпчи) Дофати нешто.
Англиски: grab Албански: kap, zë
Примери:
Со тешка мака се дограпчи за вратата.
Изведенки
дограпчува несв.
(се) дограпчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи