а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дограмаџија

мн. дограмаџии
Вид збор: Именка, машки род
Лице што изработува предмети од дрво.
Англиски: carpenter Турски: doğramacı
Употреба: Архаизам
Изведенки
дограмаџиски прид.
дограмаџискиот
Што припаѓа, што се однесува на дограмаџија.
Пример: Дограмаџиска техника на сечење и составување на декоративни елементи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи