а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догради

доградат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25479
1. Изгради до крај, заврши со градењето.
Англиски: build Албански: ndërton
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Тој ја догради куќата пред да фати зимата.
2. Со ѕидање додаде, доѕида до веќе изградена, постојна градба.
Англиски: extend Албански: zgjat
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Постојано и зборуваше за собата што сака да ја догради.
3. доработи, доусоврши
Англиски: improve Албански: përmirësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Програмите за работа на стручните работници треба да се доградат.
Изведенки
1. доградува несв.
доградуваат
2. доградување ср.
глаг. им.