а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доградба

мн. доградби
Вид збор: Именка, женски род
1. Нешто што дополнително се доградува, дел што е доѕидан до некој објект.
Англиски: annex Албански: ndërtim shtesë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Во доградбата што ја направија сместија кираџии.
2. доградување, доѕидување
Англиски: extension Албански: shtim
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Тие разговараа за доградбата на мостот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи