а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дограба

дограбаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ограби, пљачкоса до крај.
Англиски: rob
Примери:
Сѐ што им остана војската го дограба.
Изведенки
1. дограбува несв.
дограбуваат
2. дограбување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи