а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доготви

доготват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Подготви, суреди до крај.
Англиски: prepare Албански: pregatitë
Примери:
Ја чекаше да ги доготви алиштата во куферот.
2. Зготви јадење до крај.
Англиски: cook Албански: ziej
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ти ќе го доготвиш ручекот зашто јас немам време.
Изведенки
1. доготвува несв.
доготвуваат
2. доготвување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи