а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догори

догорат; догори, догорете; догорев, догореа; догорел; догорен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14441
1. Изгори до крај, престане да гори.
Англиски: burn Албански: djeg deri në fund
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пламенот ќе догори и ќе остане само жарот.
Цигарата му догоре меѓу прстите.
2. Го изгуби здравјето, почине.
Англиски: expire Албански: shuhet, vdes
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој догоре за неколку месеци.
Изрази
Догори до ноктите - дојде до состојба да не може повеќе да трпи, да издржи.
Изведенки
1. догорува несв.
догоруваат
2. догорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК