а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догони

догонат
Вид збор: Глагол, свршен
Стигне некого.
Англиски: chase
Примери:
Го догони крадецот на крајот од уличката.
Изведенки
догонува несв.
догонуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи