а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

договарач

мн. договарачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што учествува во договарање, во склучување договор.
Англиски: mediator
FlexiMac
 менување на македонски глаголи